Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /architekt-bialoleka.pl/lib/Doctrine/Doctrine/Query/Tokenizer.php on line 96
Domy energooszczędne - Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Domy energooszczędne - Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2013r. wprowadzi program zachęcający do budownictwa energooszczędnego: „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Planowany budżet programu do 2018r. wyniesie 300 mln zł i umożliwi budowę ok. 12 tys. domów oraz mieszkań w wysokim energooszczędnym standardzie. Aby uzyskać dofinansowanie trzeba spełnić konkretne wymagania. Program dedykowany jest osobom fizycznym budującym domy jednorodzinne lub kupującym od deweloperów mieszkania w domach wielorodzinnych. Będą oni mogli uzyskać bezzwrotne dofinansowanie około 30 tys. zł na dom energooszczędny i 50 tys. zł na dom pasywny. W przypadku mieszkań w budynkach energooszczędnych dopłata wynosi do 11 tys. zł, natomiast w budynkach pasywnych do 16 tys. zł. 

Wysokość dopłat będzie uzależniona od wysokości wskaźnika EUco, czyli całkowitego zużycia energii użytkowej potrzebnej do ogrzania budynku. W przypadku domu energooszczędnego zużycie nie może być większe niż 40 kwh/m2 rocznie, a w przypadku domu pasywnego nie większe niż 15 kwh/m2. Projekty będą rozpatrywane przez autoryzowanych weryfikatorów wg wytycznych ustanowionych przez NFOŚiGW i jeśli projekt zostanie zaakceptowany, można zawrzeć umowę z wykonawcą oraz złożyć w banku wniosek o kredyt. Przekazanie pieniędzy będzie się odbywać bezgotówkowo, tzn. dopłaty będą wypłacane bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji inwestycji musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

Zainteresowanie budownictwem energooszczędnym wzrasta z wielu powodów: najważniejszym są finanse, bowiem dom oszczędny to taki, który zużywa 3-4-krotnie mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a to oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie. 

Obecnie coraz więcej inwestorów buduje domy energooszczędne, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji, w których zapotrzebowanie na energię wynosi 40 kWh/m²rok, podczas gdy w domach standardowych spełniających obowiązujące normy wynosi ono średnio 100-120 kWh/m²rok.

Szczegóły dotyczace programu są dostępne na stronie:
https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/doplaty-do-domow-energooszczednych

Powrót do listy
do góry