Kompleks „Folwark Nauki” - 'BORKI NATURE AND SCIENCE PARK”
/uploads/media/prezentacja-projektu.pdf
Obiekt ma tworzyć wzajemnie uzupełniający się kompleks konferencyjno-dydaktyczno-wypoczynkowy. Całość założenia podzielono na nst. zespoły funkcjonalne:
1 „Folwark nauki” - w skład którego wchodzą:
- budynek wielofunkcyjny - nowo projektowany
- kino sferyczne - nowo projektowane
- wiata - wypożyczalnia pojazdów terenowych – nowo projektowany
- wiata - zadaszony tor – nowo projektowany
- hotel - projekt adaptowany lub nowo projektowany
- zabytkowy spichlerz – gastronomia - projekt adaptacji
2 Poligon nauki - całość do zaprojektowania:
- ścieżka przyrodnicza
- dron racing
- poligon maszyn
- pole ćwiczeń
- park surviwailowy
3 Pałac Borki - adaptacja projektowa
4 Zespół rekreacyjno-wypoczynkowy
- zespół krytych basenów sauny itp. - obiekt nowo projektowany
- adaptowane istniejące boisko piłkarskie - obiekt nowo projektowany
- boiska terenowe/tenis siatkówka/-obiekt nowo projektowany
- trawnik rekreacyjny plaża-obiekt nowo projektowany
Obiekt jest zlokalizowany na skraju miejscowości Borki. Wokół zabytkowego pałacu rozciąga się park przypałacowy ze starodrzewiem, gdzie znajduje się wiele atrakcyjnych okazów drzew liściastych o znacznych gabarytach i walorach przyrodniczych. Park znajduje się nad zespołem stawów ze sztucznymi groblami. Folwark wiedzy zlokalizowano odtwarzając historyczny układ urbanistyczny czworoboku budynków folwarcznych. Od strony północnej do folwarku przylega teren otwarty, na którym zlokalizowano 'Poligon Wiedzy'. Dla uatrakcyjnienia tego miejsca założono, że komunikacja na terenie otwartym będzie się odbywać za pomocą elektrycznych urządzeń typu Segway i podobne. Zarówno rozległy teren jak i fakt, że na tego typu urządzeniach nie ma gdzie jeździć w miastach, możliwość nieograniczonego przemieszczania się po znacznym terenie w sposób bezpieczny może być dodatkowym magnesem ściągającym w to miejsce uczestników. Dopełnieniem funkcji dydaktycznych są miejsca pobytowe jak Hotel w zespole folwarcznym i hotel o podwyższonym standardzie znajdujący się w Pałacu.
Uzupełnieniem oferty jest zaplecze gastronomiczne i rekreacyjne, które zlokalizowano po wschodniej stronie Pałacu. Od strony wsi zlokalizowano zespół parkingów ogólnodostępnych Hotel, Pałac i Spichlerz mają zaprojektowane podjazdy i stanowiska parkingowe tzw. półgodzinne dla gości.
Podstawową ideą jest zaprojektowanie nowych budynków w sposób, który będzie łączył otaczającą przyrodę z nowymi obiektami. Dodatkowo dąży się tutaj do oddania charakteru zabudowy folwarcznej, ale czyniąc to w sposób nie naśladujący stylizacji historycznej. Przyjęto rozwiązania polegające na skontrastowaniu odczuć polegających na przemiennym bywaniu zwiedzających w otwartej przestrzeni przyrody i zamkniętych pomieszczeniach budynków. Dla uzyskania takiego działania przyjęto kształtowanie dwóch zasadniczych budynków w oparciu o:
zastosowanie zamkniętej lapidarnej formy budynku „folwarcznego”, który mieści pomieszczenia funkcjonalne, sanitarne i zamknięte ekspozycyjne
wkomponowanie tej bryły w przeszkloną ażurową obudowę ,która tworzy miejsce wzajemnego przenikania ekspozycji i części publicznych z otaczającą przyrodą
dla uzyskania lepszego komfortu zwiedzających zakłada się w budynkach od strony wschodniej, południowej i zachodniej zastosowanie tzw. przesłon słonecznych, które mogą być mechanicznie regulowane. Strona północna, która nie wymaga zacienienia jest w całości przeszklona, co daje możliwość lepszej integracji z otaczająca zielenią.
W pozostałej części założenia folwarcznego zlokalizowano pozostałe obiekty, które swoją nowoczesną architekturą mają nawiązywać do historycznych kształtów obiektów folwarcznych. Charakterystycznym obiektem jest tu zadaszona wiata, która w przypadku złej aury pogodowej pozwala na korzystanie z segwayów i np. dronów.